هر آنچه که باید در مورد تجهیزات آزمایشگاهی بدانید

هر-آنچه-که-باید-در-مورد-تجهیزات-آزمایشگاهی-بدانید

تحریریه لاب تجهیز

1401/02/04

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد تغییرات چشمگیری در تجهیزات آزمایشگاهی و پیشرفته تر شدن آن ها هستیم. بخشی از این تجهیزات در تمامی آزمایشگاه ها مشترک هستند اما برخی دیگر به صورت اختصاصی بوده و تنها در آزمایشگاه های خاصی به کار برده می شود. اگر قصد خرید تجهیزات آزمایشگاهی دارید برای آگاهی یافتن از این تجهیزات و قیمت خرید و فروش آن ها به شما پیشنهاد می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

تعریف تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی در واقع شامل مجموعه ای از دستگاه ها، ابزار و وسایل آزمایشگاهی می باشد که برای محققین و دانشمندان بسیار مهم است. زیرا جهت انجام تحقیقات و آزمایشات خود به آن ها نیاز دارند. با توجه به نوع آزمایشگاه این تجهیزات متفاوت هستند و کاربردهای مختلفی دارند و شامل ابزارهای ساده تا پیچیده می باشند. به میزانی که تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه ها مدرن تر و دقیق تر باشد نتایج آزمایشات با دقت بیشتری همراه است.

انواع تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی شامل موارد مختلفی می شود و هر یک کاربردهای متفاوتی دارند. از جمله انواع تجهیزات آزمایشگاهی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

·        تجهیزات آزمایشگاهی آزمایشگاه های کنترل کیفیت و آنالیز محصولات

در این نوع از آزمایشگاه ها تمامی محصولات و نمونه ها را با شاخصه های استاندارد مورد ارزیابی قرار می دهند تا ناخالصی های موجود در آزمایش مشخص شود. معمولا از انواع تجهیزات نمونه برداری از جامدات، مایعات، گاز، همگن سازی و هموژنایزر در آزمایشگاه های کنترل کیفیت و آنالیز محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. 

·        تجهیزات آزمایشگاهی آزمایشگاه های ایمنی و زیستی

در آزمایشگاه های ایمنی زیستی هدف اصلی مهار عوامل بیولوژیکی بالقوه مضر می باشد. این فرآیند با استفاده از روش ها و تجهیزات آزمایشگاهی مثل انواع دستگاه تقطیر، آنالایزر نمونه، فتومترها، دیونیزه کننده، کدورت سنج و ... انجام می گیرد.

·        تجهیزات آزمایشگاهی اتاق های تمیز

در آزمایشگاه های اتاق تمیز به کنترل مقدار ذرات گرد و غبار مجاز در هر حجم هوا می پردازند و سپس بر اساس آن درجه بندی ایمنی اتاق های تمیز انجام می شود. از این رو در این آزمایشگاه ها از تجهیزاتی مانند ضدعفونی کننده، دستگاه های استریلیزاسیون مانند اتوکلاو و ... استفاده می کنند تا بتوانند بالاترین سطح ایمنی را حفظ کنند.

·        تجهیزات آزمایشگاهی آزمایشگاه های پزشکی و علوم زیستی

در این آزمایشگاه ها آزمایش های متعددی بر روی بافت، خون و دیگر نمونه های بیمار صورت می گیرد. از این رو نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی ویژه و خاصی دارند. از بخش های مختلف این آزمایشگاه ها می توان به آسیب شناسی، بافت شناسی، ویروس شناسی، باکتری شناسی، سرولوژی، زیست شناسی مولکولی و ... اشاره کرد. معمولا در آزمایشگاه هایی که فرآیندهای میکروبیولوژیکی و کشت سلول یا بافت انجام می گیرد از دستگاه انکوباتور جهت کنترل فاکتورهای دما، رطوبت، O2 وco2 در آزمایشات استفاده می شود.

·        تجهیزات آزمایشگاهی آزمایشگاه های شیمی

در آزمایشگاه های علوم زیستی و شیمی تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی بسیاری وجود دارد که شبیه به یکدیگر هستند. مانند بن ماری، انواع همزن و شیکر، ترازوی دیجیتال و دستی، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، ظروف انتقال مایعات، انواع هودهای شیمیایی و ... . لازم به ذکر است ک برخی از محلول ها و مواد شیمیایی خاص که در آزمایشگاه های شیمی استفاده می شود در سایر آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار نمی گیرد.

نگهداری تجهزات آزمایشگاهی

با توجه به هزینه بالا تهیه این تجهیزات حفظ و نگهداری آن ها بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که از تجهیزات آزمایشگاهی به خوبی نگهداری شود می توان به دقت داده ها و نتایج آزمایشات اطمینان نمود. همچنین توجه به این مسئله موجب می شود که هزینه آزمایشگاه ها تا حدود زیادی کاهش یابد. روش های مختلفی برای نگهداری از این تجهیزات وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

نحوه خرید و یا فروش تجهیزات آزمایشگاهی به چه صورتی است؟

خرید تجهیزات آزمایشگاهی امروزه با وجود اینترنت بسیار ساده شده است و به صورت آنلاین در کوتاه ترین زمان ممکن می توان این تجهیزات و لوازم را خریداری نمود. اما نکته ای که در خرید آنلاین باید به آن توجه ویژه ای نمود اعتبار فروشگاه اینترنتی است که می خواهید خرید خود را از آنجا انجام دهید. شرکت لاب تجهیز با سابقه ای درخشان که در این زمینه دارد عرضه کننده انواع تجهیزات و محصولات آزمایشگاهی و پزشکی از برندهای معتبر داخلی و خارجی است. این مجموعه پشتیبانی و خدمات پس از فروش مناسبی را برای محصولات خود ارائه می دهد. از این رو می توانید با مراجعه به وب سایت آن تجهیزاتی که در محیط آزمایشگاهی خود به آن نیازمند هستید با مناسب ترین قیمت تهیه کنید.

قیمت تجهیزات آزمایشگاهی

همانطور که می دانید بالغ بر 80 درصد لوازم آزمایشگاهی و تجهیزاتی که در بازار کشور وجود دارد تولید کشورهای خارجی هستند. به همین دلیل نرخ ثابتی ندارد و قیمت آن ها کاملا وابسته به نوسانات قیمت ارز است. بنابراین نمی توان قیمت تجهیزات آزمایشگاهی را به طور دقیق اعلام نمود.

قیمت خرید و فروش تجهیزات آزمایشگاهی با توجه به برند و نوع آن در بازار متفاوت است. برخی از شرکت ها و برندها تولیدات خود را با قیمت بالاتری عرضه می کنند. برای خرید با کیفیت ترین تجهیزات آزمایشگاهی می توانید به معتبرترین شرکت ها و فروشگاه های بازار مانند مجمومه لاب تجهیز مراجعه کنید. اما به طور کلی می توان گفت از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی برند شرکت و کمپانی تولید و عرضه کننده آن است.

سخن پایانی

امروزه با افزایش قیمت دلار و بالا رفتن قیمت تجهیزات آزمایشگاهی خرید این لوازم تنها با مشاهده یک کاتالوگ کار ساده ای نیست و نمی توان به سرعت تصمیم گیری نمود.  زیرا میزان دقت و استاندارد بودن این تجهیزات بسیار حائز اهمیت است و عدم توجه به این مسئله می تواند موجب عواقب جبران ناپذیری را برای ازمایشگاه ها و عدم دستیابی به نتایج صحیح پژوهش ها و آزمایشات را به دنبال داشته باشد. از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از تصمیم گیری در مورد خرید تجهیزات آزمایشگاهی اطلاعات بیشتری کسب کنید و با مشاورین و کارشناسان فروش شرکت  تماس حاصل نمایید تا بتوانید متناسب با نیاز خود بهترین تجهیزات را با قیمتی مقرون به صرفه تهیه کنید.

نظر شما
لطفا صبر کنید...